Uputstvo za tretman vode

U našoj brošuri ćemo vam prikazati korake za održavanje vašeg bazena.

Preporučljivo je napuniti bazen vodom iz česme, što znatno olakšava tretman vode i lakše se podešavaju važne vrednosti. Nije preporučljivo puniti bazen bunarskom vodom ili kišnicom, jer se svojstva ovih voda mogu značajno razlikovati od vode za kupanje i mogu biti teže i skuplje za tretman. Kvalitet i svojstva vode mogu da variraju zavisnosti od oblasti i zbog toga mogu biti potrebni drugi koraci u poređenju sa opštim tretmanom vode koji je ovde opisan.

Filtracija - cirkulacija vode - hemizacija

Osnovni zadatak je odstranjivanje nečistoce i kontinuirano dodavanje hemikalija. Uredaji za cirkulaciju vode se sastoji od pumpe i filtera. Za veće bazene koriste se filteri sa pešcanim punjenjem, a za manje sa papirnim uloškom.

Uklanjanje prljavštine:

  • Površinska prljavština se uklanja mrežom ili skimerom
  • Prljavština koja pluta u vodi se uklanja sa uredjajom za cirkulaciju vode
  • Prljavština na dnu bazena se uklanja podvodnim ručnim ili automatskim usisivačem

Hemikalije za bazene

Asortiman hemikalija PONTAQUA sadrži sve proizvode koji su vam potrebni za održavanje čistoće vašeg bazena i okoline.

Punjenje bazena sa bunarskom vodom:

U slučaju gvozdeno-manganske vode, koja je obezbojena hlorom, moguće je dodati Aquapak , cirkulirati 12 sati, zatim zaustaviti cirkulaciju i taložiti 24 sata. Zatim se filtrira i ovaj proces se ponavlja dok voda ne postane bistra. Ovo treba uraditi svaki put kad se dodaje sveža voda. Može se koristiti bilo koje dezinfekciono sredstvo, uključujući hlor, ali se Metal-Ex mora dodati po propisu. U slučaju veoma visokog sadržaja gvožđa, u vodu se dodaje maksimalna propisana doza od 0,3-0,6 litara / 10 m3. Ako promeni boju i posle toga, voda se čisti nekoliko dana rotacijom, flokulacijom (Aquapak) i filtracijom. Metal-Ex uvek treba dodati pri dopuni sveže vode.

Opšti predlog je da se bazen napuni vodom iz česme što znatno olakšava tretman vode. Dugoročno gledano, punjenje bazena bunarskom vodom nije jeftinije zbog težeg tretmana i zahtevac više hemikalija.


TRETMAN VODE KORAK PO KORAK:

  1. pH podešavanje
  2. Dezinfekcija (hlorom ili aktivnim kiseonikom)
  3. Ubijanje algi
  4. Flokulacija
  5. Održavanje

1. Hemijska ravnoteža vode

Voda za kupanje će biti bistra i providna samo ako su njeni sastojci hemijski izbalansirani.

pH vrednost

Prvi korak je da prilagodite pH vrednost. Na pH skali od 0-14, neutralna vrednost je 7. Ispod ove vrednosti voda je kisela, a iznad je alkalna. Preporučeni pH za bazene je blago alkalni jer je pH vrednost ljudskog oka oko 7,5. pH vrednost ispod 7,2 pecka oči kupačima i korozivan je, tako da se vrednost ispod ove ne preporučuje. Iznad 7,8 se takođe ne preporučuje, jer je i to nepovoljno za oči i efikasnost sredstava za hlorisanje je u velikoj meri smanjena.

Idealan pH vrednost vode u bazenu je 7,2-7,6!

Vlasnici bazena često se susreću sa problemom da dodavaju potrebnu količinu hlora u vodu, a voda ipak postane mutna, ima alge. Nakon merenja pH vrednosti, u većini slučajeva se ispostavlja da je visok pH bio uzrok problema.

Ukupna alkalnost (TA)

Ovo je otpornost vode na pH fluktuacije, koja se može meriti pomoću AQUACHEK analizatora vode. Što je veće odstupanje od idealnog, to se mora koristiti više hemikalija koje na kraju mogu iritirati naše oči i kožu.

Tvrdoća vode

Količina soli kalcijuma i soli magnezijuma rastvorenih u vodi određuje tvrdoću vode. Tvrda voda sadrži previše ovih soli, tako da se kamenac nakuplja na zidovima bazena, cevima i peščanom filteru, što može da uzrokuje oštećenja mehaničkih jedinica. Hemizacijom možemo sprečiti stvaranje kamenca.

Dalje do: sredstva za podešavanje pH vrednosti!

2. Dezinfekcija

Dezinfekciona sredstva su hemikalije koje ubijaju mikroorganizme prisutne u vodi bazena, kao što su bakterije, alge, gljivice, virusi. Neke vrste mogu izazvati bolest ili infekciju ako se šire u vodi. Ako se množe, voda u bazenu može postati mutna. Za dezinfekciju se najčešće koriste jedinjenja hlora.

Sve informacije o sredstvima za dezinfekciju sa hlorom ovde.

Slobodni hlor (free chlorine - FC) U vodi bazena mora biti toliko hlora što može da uništi sve mikroorganizme koji mogu izazivati infekcije, ali da nije štetno za zdravlje kupača. Idealan sadržaj slobodnog hlora (free chlorine - FC) je 0,6-1,0 mg po litru. U slučaju male dece ili osetljive na hlor, mogu se koristiti sredstva za dezinfekciju sa kiseonikom bez hlora. Ozon i UV oprema mogu se koristiti kao alternativne metode tretmana vode.

Dalje na dezinfekciona sredstva!

3. Uklanjanje algi

Za sprečavanje stvaranja algi koriste se jedinjenja koja nisu na bazi hlora, koja mnogo manje iritiraju telo. Ako je nivo hlora i algiacida u vodi značajno smanjen, već je 12 sati dovoljno da se u bazenu pojave alge. Ovo se može potpuno eliminisati šok tretmanom hlorom, tokom kojeg se nivo hlora podiže 2-3 puta. U slučaju otvorenih bazena, preporučljivo je šok tretmam svake druge nedelje, a u slučaju visokih temperatura vode (iznad 26°C) nedeljno iz bezbednosnih razloga.

Idi na algecide!

4. Flokulacija

Filter ne može u svakom slučaju da filtrira svu sitnu prljavštinu koja pluta u vodi bazena. Voda u bazenu može da postaje mutna od ovih supstanci, što se može eliminisati samo dodavanjem flokulanta. Flokulanti sakupljaju male čestice u veće pahuljice. Kao rezultat toga, veličina čestica će biti višestruka od originalne veličine, tako da će se ovi zagađivači na kraju zaglaviti i na filteru.

Idi na flokulant!

Sredstva za kombinovani tretman vode

Da bismo olakšali tretman vode, razvili smo hemikalije koje pored dezinfekcionih sredstava sadrže i druge važne supstance. Npr: algicid, flokulant.

Sredstva za prečišćavanje vode bez hlora

A klórmentes vízkezelő szerek aktív oxigén vagy bróm segítségével végzik a fertőtlenítést. A medencevíz tisztaságát védik a terjedő baktériumok, algák és gombák ellen.

Idite na: sredstva za dezinfekciju bez hlora!

Proizvodi za održavanje

Održavanje zida bazena i okoline čistim je neophodno. Sa 20 godina iskustva sa vodećim svetskim proizvođačima tehnologije za bazene i proizvoda za čišćenje, razvili smo naše sve-u-jednom proizvode sa najnaprednijom tehnologijom.

Idite na: proizvode za održavanje!


leszedőháló


Alternativne metode tretmana vode

Desalinizacija (elektrohlorisanje)

Ova metoda obećava brojne prednosti, jer može da zameni upotrebu sredstava za hlorisanje. Tokom procesa, so se rastvara u vodi bazena. Ova niska koncentracija soli iznosi samo 5% sadržaja soli u moru, tako da ne smeta kupačima i ne utiče negativno na metalne delove.

Tokom cirkulacije vode pomoću jedinice za desalinizaciju, iz soli se izdvaja hlor, čime se voda dezinfikuje.

Prednosti:

  • Potpuno automatizovana hemijska kontrola i doziranje
  • Bez dodatka sredstva za hlorisanje, bezbedno
  • Korisnik ne nailazi na agresivna jedinjenja hlora
  • U vodi nema vezanog hlora, pa je bez mirisa i ne iritira oči
  • Niski operativni troškovi, isplativ za nekoliko godina, samočišćenje, bez održavanja
  • Potpuno automatizovan sistem za tretman vode sa Pontaqua pH / Redox jedinicom koja se lako može integrisati u postrojenje za desalinizaciju, koji proverava i podešava pH bez intervencije.

Više o radu postrojenja za desalinizaciju možete pročitati ovde.

Generatori ozona

Tokom tretmana vode ozonom, molekuli kiseonika iz vazduhu se pretvaraju u triatomski molekul ili ozon, koji se direktno unosi u vodu bazena. Ovi molekuli ozona se rastvaraju u vodi i tako oslobođeni atomi aktivnog kiseonika ubijaju bakterije, gljivice i viruse. Štaviše, drugi zagađivači (kao što su gvožđe, mangan, itd.) se mogu filtrirati u mehaničkom filteru sistema bazena u obliku padavina.

Prednosti:

  • Ne menja sastav vode, pH je neutralan
  • A víz keménységét a kívánt értékre csökkenti
  • Smanjuje tvrdoću vode na željenu vrednost
  • Ne izaziva alergijske simptome (crvenilo, peckanje očiju)
  • Ne štetno za okolinu

UV dezinfekcija

Suština UV dezinfekcije je da se voda tretira UV svetlom bez dodavanja hemikalija, koje ubijaju bakterije, viruse, gljivice, alge i druge mikroorganizme u vodi.

UV lampa emituje zračenje nevidljivo golim okom (UV-C na 253,7 nm). Ovo zračenje ubija bakterije, viruse i jednoćelijske organizme, onemogućavajući njihovo razmnožavanje, značajno smanjujući količinu dezinfekcionog sredstva koje treba primeniti. Kao dodatni tretman vode preporučujemo dezinfekciju aktivnim kiseonikom.

Više o UV-C dezinfekcionom sredstvu možete pročitati ovde.

Lampe imaju životni vek od 9.000 radnih sati. Proces UV zračenja odvija se u zatvorenom sistemu, nema negativnih efekata na vodu i ljudsko telo.

Prednosti:

  • Obezbeđuje svežu, čistu i providnu vodu u bazenu
  • Efikasno i bezbedno dezinfikuje vodu
  • Značajno smanjuje potrebu za hlorom i drugim hemikalijama
  • Smanjen miris hlora, iritacije kože i očiju
  • Ekološki prihvatljiviji alternativni metod dezinfekcije od tradicionalnih metoda
Pontaqua uvc

Nekoliko dobrih saveta u slučaju da voda u bazenu nije čista

RAZLOZI ŠTA UČINITI
Loš pH vrednost pH uvek treba da bude između 7,2 i 7,6. Ako je vrednost previsoka, sredstva za hlorisanje neće delovati, voda može postati mutna.
Vrednost slobodnog hlora je loša Sadržaj slobodnog hlora u vodi uvek mora biti između 0,6 i 1,0 mg/l. Ako je manje od ovoga, dezinfekcija će biti smanjena ili eliminisana.
Nedostatak šok tretmana hlorom Vredi to raditi svake 1-2 nedelje: povećati sadržaj hlora na 3-5 mg / l. Ovo sprečava naseljavanje algi.
Nepravilno filtriranje Filter se može začepiti i kalcificirati. Ako sistem ima kertridž filter, očistite ili zamenite kertridž. U slučaju peščanog filtera, proverite manometar: ako je potrebno, isperite.
Nedovoljno vreme filtriranja Sistem za cirkulaciju vode mora raditi 2x4 sata dnevno. Kako temperatura vode raste, vreme filtracije se mora povećati na 2x7 sati dnevno.
Nepravilno postavljene duvaljke Cela voda u bazenu treba da bude u pokretu kada pumpa radi. Difuzori treba da budu podešeni da efikasno cirkulišu vodu kako bi se obezbedila ravnomerna distribucija hemikalija.
Bazen napunjen bunarskom vodom Nakon prvog punjenja, voda može postati smeđa posle dodavanja hlora ili aktivnog kiseonika. To je zato što se gvožđe u vodi oksidira hlorom / aktivnim kiseonikom i postaje vidljiva. Ovo se može filtrirati samo pomoću peščanog filtera.

vízkezelés image


Drugi uobičajeni problemi

  • Puno organske materije u bazenu: Uvek pokrijte bazen koji se ne koristi da biste ga zaštitili od lišća, insekata i drugih zagađivača. Površinu vode i dno bazena treba redovno čistiti mrežom za skidanje i usisivačem.
  • Klizav zid bazena: alge su nastale na zidu bazena
  • Zid bazena je hrapav: na zidu bazena se stvorio kamenac
  • Neprijatan miris vode: u skoro svim slučajevima radi se o nerazgrađenoj organskoj materiji koja odaje neprijatan miris zbog premalo dodatog hlora. Za efikasnost hlora, podesite pH između 7,2 i 7,6.
  • Iritacija kože i očiju: I previsok i prenizak pH može izazvati iritaciju kože i očiju. podesite pH između 7,2 i 7,6.

Proračun zapremine vode

Za pravilnu primenu sredstava za tretman vode potrebno je da znamo tačnu zapreminu vode u bazenu u kubnim metrima. Evo male pomoći:

Pravougaoni bazen Ovalni bazen Bazen u obliku biskvit Okrugli bazen
Pravougaoni bazen Ovalni bazen Bazen u obliku biskvit Okrugli bazen
dužina * širina * dubina dužina * širina * dubina * 0,89 dužina * širina * dubina * 0,85 poluprečnik*poluprečnik*π*visina

Napomena: Dubina je prosečna dubina vode, a ne visina bazena.

Medence térfogat számláló
medence formájaszélesség (m)hosszúság (m)átmérő (m)magasság (m)térfogat (m³)
szögletes 
kerek, hatszög, nyolcszög  
ovális 
piskóta 

Matrica za tretman vode

Za rešavanje najčešćih problema.

Koristeći analizator vode, može se meriti pH, sadržaj hlora i ukupna alkalnost vode. Indikatorska papirna verzija. Dovoljno za 50 merenja.

Kliknite na sliku za uvećanje!

Matrica za tretman vode